شرکت توزیع و حمل و نقل خاورمیانه (MELCO)

شرکت توزیع و حمل و نقل خاورمیانه (MELCO) به عنوان یک شرکت توزیع‌کننده کالا، با راه‌اندازی سیستم مدیریت منابع سازمانی (ERP)، توانست به‌راحتی با دیگر سیستم‌های‌ ای آر پی شرکت‌های تامین‌کننده ارتباط برقرار کند. به‌واسطه‌ این...

این مقاله را منتشر کنید...

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

مسیر حرکت شرکت توزیع و حمل و نقل خاورمیانه (MELCO)

در میدان رقابت

ملکو

چالش ها و نیازها

شرکت توزیع و حمل و نقل خاورمیانه (MELCO) با دارا بودن بالغ بر 200 خودرو سنگین و نیمه سنگین به عنوان یک شرکت توزیع‌کننده کالا و بار در 21 مرکز در سراسر کشور فعالیت دارد.

در بازدید‌ها و ارزیابی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان و مشاوران شرکت اک تک تکنولوژی کیش چالش‌های زیر به‌عنوان دغدغه‌های اصلی این شرکت شناخته شد :

  • دسترسی به اطلاعات خودروها، تحویل داران و رانندگان و بررسی عملکرد آن‌ها در طول مسیر
  • برقراری ارتباط با سیستم‌های تامین‌کنندگان
  • برنامه‌ریزی و نظارت دقیق نسبت به بارگیری و تحویل کالا به مشتریان
  • دزدی در محموله‌های باری و زد‌ و بند تحویل‌داران
  • کنترل مسیر حرکت خودرو و نظارت بر توقف آنان
  • هزینه زیاد سنسورهای سخت‌افزاری وزن، دما و سوخت

راهکارها و بهبودها
سیستم مدیریت منابع سازمانی (ERP)

شرکت توزیع و حمل‌ونقل ملکو، با راه‌اندازی سیستم مدیریت منابع سازمانی (ERP) ، توانست به‌راحتی با دیگر سیستم‌های‌ ای آر پی شرکت‌های تامین‌کننده ارتباط برقرار کند. به‌واسطه‌ این ارتباط مجازی، فضای میان مشتری و تولید‌کننده کاهش یافت و به تبع آن نیاز به ارتباط مستقیم در دنیای واقعی نیز کمتر گردید. برنامه‌ریزی حرکت خودروها بر اساس نقشه ارائه شده از سوی سامانه‌ی موقعیت‌یاب جهانی (GPS)، باعث صرفه‌جویی مصرف سوخت و کاهش استهلاک خودروها شده است. همچنین این امکان فراهم گردید تا یک بازه‌ زمانی تضمین شده‌ برای تحویل بار به مشتریان ارائه شود و مشتریان از طریق دریافت پیامک از زمان ثبت سفارش، تایید سفارش، بارگیری از انبار و خروج کالای خود از کارخانه مطلع شوند. تمامی این موارد باعث افزایش میزان اطمینان مشتریان نسبت به  توزیع کننده‌ها و تامین کننده‌‌ها شده است.

راهکارها و بهبودها
سامانه مدیریت ناوگان نویتک (Navitech)

 شرکت توزیع و حمل‌ونقل ملکو با بهره‌مندی از سامانه مدیریت ناوگان نویتک توانست به صورت بهینه و ساختارمند بر کلیه وسایل نقلیه و مأموریت‌های موجود در سازمان را مدیریت نماید. سامانه مدیریت ناوگان نویتک برای مدیران امکان نظارت لحظه‌ای و طولانی مدت را فراهم می آورند و به آن‌ها اجازه می‌دهد با تعریف محدوده‌های جغرافیایی مجاز، سرعت مجاز خودرو و استفاده از هشداردهنده‌های مختلف، کل زنجیره تامین، توزیع و تحویل کالا را تحت نظارت گیرند. سرعت ارسال این هشدارها، دقت سامانه در تشخیص خطاها برای ارسال هشدار و امکان تهیه گزارشات متنوع نظارتی و مدیریتی یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این سامانه است.

این سامانه همچنین با پشتیبانی از سنسورهای مجازی سوخت، وزن و دما هزینه‌های زیاد شرکت را بابت خرید سنسورهای سخت‌افزاری کاهش داد.

naviteck
image_pdf

مقالات مرتبط

تجاری‌سازی در توسعه کسب و کار
مدیریت و توسعه کسب و کار

تجاری‌سازی در توسعه کسب و کار چیست؟

آیا میدانید تجاری‌سازی در کسب و کار چیست؟ با چه راه‌هایی می‌توان پیشرفت کرد؟ این فرآیند چگونه این روز‌ها جهت موفقیت در کسب و کار

The importance of market research
مدیریت و توسعه کسب و کار

اهمیت تحقیقات بازار در کاهش هزینه‌ها

در یک کسب و کار زمانی که هر ریال یا دلار اهمیت دارد، حتی کوچک‌ترین افزایش درآمد یا کاهش هزینه می‌تواند بر سودآوری کسب و

Business Intelligence
هوش تجاری

کاربرد هوش تجاری در صنایع مختلف

هدف هوش تجاری و ابزار‌های مدرن تحلیلگر، تبدیل داده‌ها به یک بینش مفید، برای کمک به صنایع مختلف در هر اندازه‌ای است. صنایعی مانند ساخت و ساز، هتلداری، گردشگری، بازاریابی، بانکداری و غیره تنها بخشی از دایره وسیعی از کسب و کار‌ها هستند که از این فناوری بهره می‌برند. در این مقاله بر شرح کاربرد هوش تجاری در صنایع مختلف متمرکز می‌شویم. تا پایان همراه ما باشید.
هوش تجاری چیست؟
هوش تجاری (Business Intelligence)، به فرآیند و زیر ساخت فنی گفته می‌شود که داده‌های تولید شده توسط فعالیت‌های صنایع مختلف را جمع‌آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل می‌کند. کاربرد هوش تجاری شامل داده کاوی، آنالیز فرآیند، معیار عملکرد و تجزیه و تحلیل توصیفی است. در این فناوری هوشمند، تمامی داده‌های تولید شده توسط یک کسب و کار، تجزیه و تحلیل شده و گزارش‌های قابل هضم، معیار‌های عملکرد و بینش‌های جدیدی برای تصمیمات کلان سازمانی ارائه می‌شود.