5 راه تضمین شده برای افزایش رضایت شغلی کارکنان

افزایش رضایت شغلی کارکنان

این مقاله را منتشر کنید...

به منظور بهبود بهره‌وری، کاهش نرخ خروج کارکنان و افزایش درآمد، بسیار مهم است که کسب و کارها زمان قابل توجهی را به افزایش رضایت شغلی کارکنان خود اختصاص دهند.

 تحقیقات نشان داده است که شاد بودن، بهره وری کارکنان را حداقل تا 12 درصد افزایش می دهد. بدون شک، اگر روی شادی کارکنان خود سرمایه گذاری کنید، شرکت شما سریعتر رشد خواهد کرد. علاوه بر این،حضور کارکنان شاد، کاهش نرخ خروج کارکنان و بهبود فرهنگ سازمانی را به همراه دارد.

اگر می‌خواهید استعدادهای برتر کسب و کار خود را حفظ کنید و آنها را برای درازمدت پرورش دهید، بسیار مهم است که بدانید کارمندان از شغل خود راضی هستند یا خیر؟

خوشبختانه، راهبردهای رایگان و نسبتا آسان زیادی برای افزایش رضایت شغلی کارکنان تیم وجود دارد؛ بنابراین چرا در شادتر کردن کارمندان تلاشی نشود؟

در ادامه، پنج راه تضمین شده برای افزایش رضایت شغلی کارکنان را مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ در ابتدا، به بررسی مفهوم رضایت شغلی کارکنان می پردازیم:

تعریف رضایت شغلی

در حالی که می دانیم مفهوم رضایت شغلی به راضی بودن از شغل اشاره دارد اما تشخیص اینکه کجا و چگونه رضایت شغلی ایجاد می شود کار دشواری است.

دیکشنری انگلیسی کمبریج رضایت شغلی را اینگونه تعریف می کند:

“احساس لذت و موفقیتی که در شغل خود تجربه می کنید، زمانی که می دانید کار شما ارزش انجام دادن را دارد.”

این تعریف توسط یک نظرسنجی جهانی که توسط LinkedIn و Imperative انجام شده است، پشتیبانی می‌شود و نشان می‌دهد 74 درصد از نامزدهای شغلی، خواهان شغلی با اهمیت هستند.

علاوه بر هدف، عناصر دیگری نیز منجر به افزایش رضایت شغلی کارکنان می شوند که عبارتند از :

 • استقلال
 • انعطاف پذیری
 • شناخت
 • احساس تعلق
 • رابطه خوب با مدیر

در نهایت، رضایت شغلی به این معنا است که یک کارمند چقدر شغلش را دوست دارد و چقدر مایل است در شرکت باقی بماند.

در حالی که ممکن است شاد کردن هر کارمند غیرممکن باشد بسیار مهم است که تلاش کنید رضایت شغلی را برای هر چه بیشتر کارمندان افزایش دهید. افزایش رضایت شغلی به کاهش نرخ خروج کارکنان، کاهش هزینه های  استخدام و آموزش و موفقیت کارکنان شاد، کمک شایانی می کند.

اکنون که رضایت شغلی را تعریف کردیم به تشریح چند استراتژی که منجر به افزایش رضایت شغلی کارکنان می شود می پردازیم:

1- افزایش رضایت شغلی کارکنان با تحسین مداوم و تمرکز بر تأثیرگذاری آن ها

گزارش تحقیقاتی Office Vibe نشان می دهد که 63 درصد از کارمندان احساس می کنند به اندازه کافی مورد تحسین قرار نمی گیرند.

با تحسین مداوم کارمندان زمانی که عملکرد خوبی ارائه می دهند، باعث می‌شوید که آن ها نسبت به عملکرد خود احساس غرور بیشتری داشته باشند و انگیزه ای فراهم می شود تا در آینده سخت تر کار کنند.

علاوه بر این، همانطور که قبلاً گفته شد، کارکنان باید احساس کنند که عملکرد آن ها مهم است. در نظر داشته باشید که به کارمند خود توضیح دهید چگونه عملکرد او برای تیم و شرکت به عنوان یک کل، تفاوت ایجاد می کند.

 اگر بر نحوه ارتباط وظایف کارمندان با اهداف بلندمدت سازمان تمرکز کنید، کارمندان احساس ضرورت بیشتری خواهند داشت؛ چرا که با این کار نشان می دهید که عملکرد کارمند برای شرکت و موفقیت آینده تیم اهمیت دارد.

 

 افزایش رضایت شغلی کارکنان با تحسین مداوم

2- ارائه ی فرصت های توسعه شغلی، آموزش یا تحصیل 

امروزه توسعه شغلی تنها بعنوان یک امتیاز خوب محسوب نمی شود.

یک گزارش یادگیری در محل کار لینکدین نشان می دهد که 94 درصد کارمندان در صورتی که شرکت آن ها روی شغلشان سرمایه گذاری کند، مدت بیشتری را در شغل خود می مانند. با ارائه توسعه شغلی، فرصت هایی برای کمک به رشد کارکنان ،فراهم می شود که موفقیت بلندمدت آنها را به همراه خواهد داشت.

علاوه بر این، آموزش کارکنان و ارتقا مهارت های آن ها، به تیم کمک می کند در درازمدت عملکرد موفق تری داشته باشد.

به عنوان مثال، HubSpot کلاس‌های کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد؛ کلاس‌هایی که در آن کارمندان مهارت‌هایی مانند تولید ویدیو یا SEO را به سایر کارکنان آموزش می‌دهند. هنگامی که کارکنان این مهارت ها را به دست می آورند، می توانند آن ها  را در نقش خود به کار گیرند به گونه ای که نقش ها جامع تر و نوآورتر می شوند.

 یک برنامه آموزش رهبری همچنین فرصتی فراهم می کند تا کارکنان خود را برای تبدیل شدن به مدیران و رهبران تیم آماده کنند. آموزش رهبری، کارمندان را قادر می سازد همراه با شرکت رشد کنند و کاهش نرخ خروج کارکنان را به همراه خواهد داشت.

 

افزایش رضایت کارکنان با ایجاد فرصت های توسعه شغلی

3- اهمیت دادن به سلامت روحی و جسمی کارکنان 

اگر کارمندان احساس کنند که در محیط کار سلامت جسمی یا روانی آن ها تحت تاثیر قرار می گیرد، نمی توانند احساس رضایت داشته باشند. برای افزایش رضایت شغلی کارکنان، بسیار مهم است که تلاش کنید به کارکنان نشان دهید که سلامت آنها اهمیت دارد.

حداقل، زمانی را برای چک کردن با کارمندان اختصاص دهید و از آنها بپرسید که در مورد حجم کاری خود چه احساسی دارند. اگر به نظر می‌رسد که کارکنان تحت فشار هستند، در نظر بگیرید چگونه می‌توانید به واگذاری وظایف کمک کنید به گونه ای که بتوانند به مسیر عادی خود بازگردند.

برای اینکه نشان دهید به سلامت بدنی کارکنان خود اهمیت می دهید، فعالیت های بدنی را در محل کار بگنجانید. اگر بودجه لازم برای افتتاح باشگاه ندارید، ایرادی ندارد. می توانید مانند Google، Nike و Apple جلسات تمرکز حواس، مانند یوگا را در طول ساعت ناهار بگنجانید.

علاوه بر این، مهم است که فرصت هایی برای کاهش استرس و ارتقای سلامت روان ایجاد کنید. به عنوان مثال، می توانید ساعات کاری انعطاف پذیری را ارائه دهید، تا کارمندان بتوانند از رفت و آمد پر استرس در صبح اجتناب کنند. بنابراین، اگر کارکنان در طول روز برای تجدید روحیه  وقت بگذارند، در محیط کار نیز بهره وری بیشتری خواهند داشت.

افزایش رضایت شغلی با اهمیت دادن به سلامت روحی و جسمی کارکنان 

4- افزایش رضایت شغلی کارکنان با توسعه روابط دوستانه میان همکاران 

کارمندان زمان زیادی از ساعات شبانه روز را در محل کار خود سپری می کنند. بنابراین برای افزایش رضایت شغلی کارکنان، بسیار مهم است که راه هایی برای توسعه ی روابط کارمندان  و ایجاد دوستی های واقعی پیدا شود.

برای تقویت ارتباطات در محل کار، اضافه کردن بازی‌ها یا فعالیت‌های دسته جمعی  را به فضای مشترک خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال، می‌توانید یک میز پینگ پنگ بخرید تا کارمندان را تشویق به تعامل با یکدیگر کنید.

از طرف دیگر، می توانید برای استراحت های هفتگی از محل کار برنامه ریزی کنید: مانند ساعات خوش جمعه یا ناهارهای تیم دوشنبه.

همچنین مهم است که برای بیرون رفتن از دفتر کار، گردش های منظم تیمی را برنامه ریزی کنید. کارمندان زمانی که احساس کنند نیازی به رفتار کاملاً حرفه‌ای ندارند ( به احتمال زیاد در خارج از دفتر کار) می توانند دوستی های واقعی را برقرار کنند. به عنوان مثال، می توانید است آنها را به یک بازی بیسبال دعوت کنید. یک محیط جدید می تواند به پیوند کارکنان در سطح عمیق تر کمک کند.

علاوه بر این، اگر بر نقاط عطف زندگی کارکنان خود وقت بگذارید، کمک می کنید احساس قدردانی در آن ها برجسته شود. به عنوان مثال، می توانید برای تیریک تولد یا نامزدی همکاران، گروهی تشکیل دهید.

5- انجام نظرسنجی برای برآورد میزان رضایت شغلی کارکنان

در نهایت، به منظور برآورد میزان خوشحالی و رضایت کارکنان اگر به طور منظم، نظرسنجی انجام ندهید هرگز به کارآمدی استراتژی‌های کسب و کار خود پی نخواهید برد.

انجام نظرسنجی های رضایت شغلی کارکنان به کسب و کار شما کمک می کند تا فرصت هایی را برای بهبود کشف کنید که ممکن است قبلا مورد توجه قرار نگرفته باشند.

علاوه بر این، نظرسنجی های رضایت شغلی به کارمندان نشان می دهد که شما به احساس آنها اهمیت می دهید به گونه ای که با دادن آزادی بیان به کارکنان برای بیان نظراتشان، به آنها نشان می دهید که برای شرکت مهم هستند.

هم چنین اطمینان حاصل کنید که نظرسنجی شما ناشناس است، در این صورت کارکنان با احساس امنیت بیشتری نگرانی های خود را بیان می کنند.

eNPS (شاخص سنجش وفاداری کارکنان ) ابزار خوبی برای سنجش میزان مشارکت کارکنان است. از طرف دیگر،با استفاده از SurveyMonkey یا Google Forms می توانید نظرسنجی کسب و کار خود را ایجاد کنید.

 

انجام نظرسنجی برای برآورد میزان رضایت شغلی کارکنان

آمار رضایت شغلی

 • سازمان‌هایی که کارکنان متعهد دارند 202 درصد از سازمان‌هایی که مشارکت کارکنان پایینی دارند بهتر عمل می‌کنند. (Business2Community)
 • 83 درصد از کارمندانی که فرصت‌هایی برای مقابله با چالش‌های جدید به آنها پیشنهاد می‌شود، بیشتر در سازمان خود باقی می‌مانند (ReportLinker)
 • 42 درصد از هزاره ها می گویند یادگیری و پیشرفت مهم ترین مزیت هنگام تصمیم گیری در مورد محل کار است. (Udemy)
 • 15 درصد از کارمندان در سراسر جهان در مشاغل خود مشغول هستند. (گالوپ)
 • بیش از 80٪ از کارگران تمام وقت، فعالانه به دنبال فرصت های شغلی جدید هستند یا به طور منفعلانه فرصت هایی برای آنها مهیا می شود. (Ajilon)
 • در یک نظرسنجی از 2000 کارمند، 43٪ معتقدند فرهنگ سازمانی دلیل اصلی آنها برای جستجوی شغل جدید است. (Hays)
 • 92% از کارمندان اظهار کرده اند که اگر مدیران آنها همدلی بیشتری نشان دهند، احتمال بیشتری برای ماندن در شغل خود خواهند داشت. (Businesssolver)
 • کارمندانی که احساس می‌کنند از بهترین نقاط قوت و توانایی‌ها استفاده می‌کنند، 15 درصد کمتر احتمال دارد که شغل خود را ترک کنند. (گالوپ)

 

شرکت اک تک بعنوان مشاور مدیریت، در زمینه منابع انسانی همراه شما خواهد بود.

ارتباط با مشاوران اک تک

منبع


بیشتر بخوانید: راهنمای جامع منابع انسانی


 

 

مقالات مرتبط

مشاوره توسعه کسب و کار
وبینار

وبینار خدمات مشاوره توسعه کسب و کار

در شرایط رقابتی عصر حاضر که زمان بعنوان مسأله ی حیاتی مطرح می باشد، مشاوره توسعه کسب و کار با واکاوی تمامی فرایندهای سازمانی، مشاهده‌ی

داشبورد مدیریتی
هوش تجاری

داشبورد مدیریتی چیست؟

داشبورد مدیریتی چیست؟ داشبورد مدیریتی یا داشبورد استراتژیک، وظیفه‌ی ارائه‌ی اطلاعات ضروری گرافیکی را به مدیران اجرایی برعهده دارد که با مشکل محدودیت زمانی مواجه