کاربرد هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی

Business intelligence and big data in the automotive industry

این مقاله را منتشر کنید...

 صنعت خودرو به لطف جهانی شدن، رقابت فزاینده، تغییر ترجیحات مشتریان و پیدایش سریع فناوری های موجود، دستخوش تحولی عظیم شده است. با کاربرد هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی امکانات نامحدودی برای صاحبان این کسب و کار مهیا شده است.( از برنامه‌های کاربردی گرفته تا حسگرها، وسایل نقلیه خودران، هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ).

امروزه با استفاده از تجزیه و تحلیل، مدیریت اطلاعات، تکنیک‌های کمی و مدل‌های آماری، شرکت‌های خودروسازی می‌توانند بینش بهتری از داده‌ها برای درک رفتار مشتری و هدف‌گیری موثر این بخش به دست آورند.

 

نقش هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی

مطالعه اخیر Strategy Analytics که برای اینتل انجام شده است نشان می دهد که بازار خودروهای خودران با استفاده از فناوری های متصل از 800 میلیارد دلار در سال 2035 به حدود 7 تریلیون دلار در سال 2050 خواهد رسید.

داده های بزرگ (Big Data)، پایه و اساس کلیه ی این برنامه ها را تشکیل می دهد؛ زیرا مقادیر زیادی داده از طریق سنسورهای از راه دور جمع آوری می شود که برای تغییر صنعت خودرو، تقویت اتوماسیون و افزایش خودکفایی مورد تجزیه و تحلیل و استفاده قرار می گیرند. در آینده بسیار نزدیک، تجزیه و تحلیل داده ها احتمالاً نیرو محرکه اصلی پشت نوآوری و رشد خودرو در این فضا خواهد بود.

تکامل تجزیه و تحلیل داده ها، کاربرد هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی تأثیرات قابل توجهی را به همراه دارد؛ اتومبیل ها می توانند بدون نیاز به دخالت انسان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، اطلاعات را با یکدیگر تبادل کرده و مسیریابی را انجام دهند، در حالی که مقادیر زیادی داده تولید می کنند.

هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی با جمع آوری میلیون ها نقطه داده، درک عمیق تری از مشتریان را در اختیار خودروسازان قرار می دهد. خودروسازان می‌توانند بینش‌های ارزشمندی را برای ایجاد کمپین‌های بازاریابی هدفمند به دست آورند به گونه ای که صرفه جویی هزینه‌ها و تقویت برندسازی را به همراه دارد.

 

نمونه های کاربردی مزایای هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی 

در ادامه نگاهی به شرکت های معروف خودروسازی می پردازیم که به طور موثر از هوش تجاری و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ برای رویارویی با برخی از چالش های کلیدی استفاده می کنند.

 

هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی Volvo

 

هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی ولوو

 

ولوو (Volvo) بعنوان یکی از بزرگ‌ترین نام‌های تجاری در صنعت خودروسازی از طریق مجموعه داده‌هایی که از حسگرهای لرزش، دما و فشار به دست می‌آیند، به جمع‌آوری اطلاعات ارزشمند پرداخته است.

ولوو راه‌حل‌های تله‌ماتیکی (Telematics) را در بیش از 25000 کامیون یکپارچه کرده است. دستگاه‌های تله‌ماتیک دائماً خطاهای مهم را رصد و با استفاده از مدل‌سازی پیش‌بینی کننده، یک هشدار اولیه از مشکل را به راننده و مدیر ناوگان ارائه می‌دهند. چنین عیب یابی از راه دور، به ولوو کمک کرده است تا زمان عیب یابی را تا 70 درصد و زمان تعمیر را تا بیش از 20 درصد کاهش دهد.

همچنین، هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی نقش کلیدی در بهبود فرآیند تصمیم گیری ایفا کرده است؛ ولوو از تجزیه و تحلیل داده ها برای بهبود طراحی و کیفیت خودروها و  ارائه رضایت بیشتر مشتری استفاده می کند.

 

هوش تجاری در شرکت BMW 

 

هوش تجاری در بی ام و

 

بی ام و (BMWبه دلیل تولید برخی از پیشرفته ترین خودروها، بیش از 2.5 میلیون خودرو  را در سراسر جهان به فروش می رساند.

هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی بی‌ام‌و  برای فرآیندهای اصلی از جمله طراحی، مهندسی، پشتیبانی، تولید و  فروش نقش مهمی ایفا می کند.

با استفاده از فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی (Artificial intelligence) و تجزیه و تحلیل داده‌های پیش‌بینی‌کننده، بی‌ام‌و بر ساخت خودروهای کاملاً بدون رانند تمرکز کرده است و به «وضعیت خودمختاری سطح 5» رسیده است؛ ( خودرویی که می‌تواند بدون دخالت انسان در جاده ها رانده شود).

همچنین برای جمع‌آوری داده‌ها جهت آموزش و کمک به نسل بعدی مصرف‌کنندگان خودروهای خودران، BMW با ارائه‌دهنده خدمات داده‌های موقعیت مکانی HERE، که آماده تجربه هستند، همکاری کرده است.

 

شرکت Volkswagen و هوش تجاری 

 

هوش تجاری در صنعت خودروسازی فولکس واگن

فولکس واگن ( Volkswagen) بعنوان یکی از پیشتازان با سابقه در تولید خودروهای باکیفیت در بازار  توانسته است با ترکیب تحلیل های پیش بینی کننده در فعالیت های فروش خود، نتایج بسیار خوبی را مشاهده کند. 

با استفاده از تجزیه و تحلیل رفتاری و تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده، فولکس واگن قادر است به نمایندگی های خود فرصت های بیشتری برای افزایش فروش و بهبود حفظ مشتری ارائه دهد.

با کاریرد هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی فولکس واگن و جمع‌آوری هزاران نقطه داده، دستیابی به «امتیاز پیش‌بینی رفتار» تسهیل می شود.در امتیاز پیش‌بینی رفتار تعداد مشتریان احتمالی برای خرید محصول نشان داده می شود.

 

نقش هوش تجاری و بیگ دیتا در شرکت General Motors 

 

هوش تجاری و بیگ دیتا در جنرال موتورز

 

جنرال موتورز (General Motors)، بعنوان یکی از بزرگ‌ترین صنایع خودروسازی جهان، از داده‌های بزرگ (بیگ دیتا) برای ایجاد پروفایل 360 درجه مشتری جهت پیش‌بینی فروش استفاده می‌کند.

این صنعت با تکیه بر سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی و تجزیه و تحلیل داده‌ها، بر افزایش عملکرد نمایندگی های خود متمرکز شده است؛ به گونه ای که اشتراک گذاری داده های تجزیه و تحلیل مکانی به فروشندگان کمک می کند مشتریان خود را بهتر درک کنند.

در نهایت ادغام تجزیه و تحلیل داده های مکانی با اطلاعات جمعیتی و اطلاعات خاص مشتری، بازاریابی شخصی و کمپین های بازاریابی بسیار هدفمند را برای جنرال موتورز به ارمغان آورده است.

 

هوش تجاری در شرکت خودروسازی Tesla

هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی تسلا

 

تسلا (Tesla)، پیشگام در خودروهای الکتریکی، در جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها از رقبای خود پیشی گرفته است.

تمام خودروهای تسلا داده ها را به ابر ارسال می کنند. در سال 2014 با کاریرد هوش تجاری و بیگ دیتا در صنعت خودروسازی تسلا، مشکل گرم شدن بیش از حد برخی از اجزای موتور مشخص شد و با استفاده از یک پچ نرم‌افزاری، هر خودرو را به‌طور خودکار بازپرداخت کند.

 

نتیجه گیری

تجزیه و تحلیل داده ها منجر به تحول کامل صنعت خودرو می شود. این به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد تا داده‌ها را به‌طور مؤثر از طریق منابع متعدد جمع‌آوری کنند و این مجموعه داده‌ها را در زمینه‌های تجاری خاص ترسیم کنند تا درآمد خود را افزایش دهند و تجربیات مشتری را بهبود بخشند.

 

با کاربرد هوش تجاری و بیگ دیتا، شرکت های خودروسازی می توانند مشتریان فعلی خود را شناسایی و ویژگی های خرید را پیش بینی کنند.

مشاوران هوش تجاری شرکت اک تک به صنایع خودروسازی کمک می کنند تا از بینش‌هایی مانند خرید خودروهای گذشته، رفتار آنلاین و اطلاعات جمعیتی برای ایجاد ارتباطات بازاریابی شخصی‌شده و اشتراک‌گذاری محتوای مرتبط استفاده کنند.

ارتباط با مشاوران اک تک

دانلود مقاله

منبع


بیشتر بخوانید: هوش تجاری در هتلداری


مقالات مرتبط

مشاوره توسعه کسب و کار
وبینار

وبینار خدمات مشاوره توسعه کسب و کار

در شرایط رقابتی عصر حاضر که زمان بعنوان مسأله ی حیاتی مطرح می باشد، مشاوره توسعه کسب و کار با واکاوی تمامی فرایندهای سازمانی، مشاهده‌ی

داشبورد مدیریتی
هوش تجاری

داشبورد مدیریتی چیست؟

داشبورد مدیریتی چیست؟ داشبورد مدیریتی یا داشبورد استراتژیک، وظیفه‌ی ارائه‌ی اطلاعات ضروری گرافیکی را به مدیران اجرایی برعهده دارد که با مشکل محدودیت زمانی مواجه