اهمیت تحقیقات بازار در کاهش هزینه‌ها

The importance of market research

این مقاله را منتشر کنید...

در یک کسب و کار زمانی که هر ریال یا دلار اهمیت دارد، حتی کوچک‌ترین افزایش درآمد یا کاهش هزینه می‌تواند بر سودآوری کسب و کار تأثیر بگذارد. اما امروزه تحقیقات بازار می‌تواند به عنوان یک راهکار مفید تا حدود زیادی منجر به کاهش هزینه‌ها شود. البته باید خاطر نشان کرد نحوه بازاریابی، خود می‌تواند باعث افزایش هزینه‌ها شود. بنابراین، انتخاب روش درست برنامه بازاریابی مخصوصا برای کسب و کار‌های کوچک مهم است.

 

اهمیت تحقیقات بازار

از طریق تحقیقات بازار به مهمترین سؤالات پاسخ داده می‌شود که مخاطبان هدف چه کسانی هستند؟ آیا بازار برای محصول ارائه شده وجود دارد؟ چه چیزی باعث افزایش فروش می‌شود؟ با تغییر کدام ویژگی‌ها محصول می‌تواند فروش موفقیت‌آمیزی داشته باشد؟ همچنین تردید‌هایی که نسبت به محصول و خدمات وجود دارد، پاسخ داده می‌شود و در نهایت این بازاریابان هستند که با گرفتن پاسخ سؤالات، برای افزایش کیفیت محصولات و خدمات، نگرانی‌ها را با مدیران در میان می‌گذارند. از این طریق، مسیر کسب و کار‌ها بهبود بخشیده و هزینه‌ها در بسیاری از قسمت‌ها کاهش پیدا می‌کنند.

 

شناسایی فرصت‌ها

 

Identify opportunities

شناسایی فرصت‌ها

 

یکی از مزایای تحقیقات بازار این است که به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد، فرصت‌ها را در بازار شناسایی کنند. به طور مثال یک شرکت تولیدی، ممکن است بخواهد مشخص کند که خریداران تا چه اندازه از تولیدات شرکت استقبال می‌کنند یا کدام محصول توانسته در رتبه بالاتری قرار گیرد. رسیدن به پاسخ هر یک از سؤال‌ها می‌تواند در کاهش هزینه‌ها مؤثر باشند و راندمان کار افزایش پیدا کند. بازاریابی می‌تواند این فرصت‌ها را شناسایی و برای توسعه شرکت و افزایش کارایی، مفید واقع شود.

 

به حداقل رساندن ریسک

یکی دیگر از مزایای مارکتینگ پلن این است که ریسک تصمیمات تجاری خاص را به حداقل می‌رساند. شرکت‌های کوچک و بزرگ اغلب از تحقیقات بازار برای پیش‌بینی میزان فروش محصولات خود در سطح منطقه‌ای یا ملی استفاده می‌کنند. آن‌ها در واقع محصولات خود را در چندین زمینه آزمایش می‌کنند تا فروش و سود بیشتری را دنبال کنند. بازار‌های آزمایشی ممکن است شامل تبلیغات مختلف باشد. اگر شرکتی از طریق بازاریابی متوجه شود که بازار از محصولات مشابه با محصولات خود، اشباع شده است، ریسک تولیدات خود را در مورد محصول خاص، به حداقل می‌رساند. قطعاً اگر بدون تحقیق، کار خود را ادامه دهد، نه تنها با شکست مواجه خواهد شد، بلکه هزینه‌های شرکت نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

بررسی مشخصات محصول

 

Check product specifications with market research

بررسی مشخصات محصول با تحقیقات بازار

 

استراتژی‌های بازاریابی ممکن است با شناسایی ویژگی‌های خوب یک محصول و حذف ویژگی‌های پرهزینه‌ای که مشتریان برای آن‌ها ارزش قائل نیستند، بودجه تولید را کاهش دهد. یک رویکرد بازاریابی این است که بازخورد مشتری را جمع‌آوری می‌کند و به دنبال ویژگی‌های محصول مورد نظر مشتریان می‌گردد، از این طریق می‌تواند به طور همزمان ویژگی‌هایی را شناسایی کند که تولید آن‌ها پرهزینه و برای مشتریان بی‌اهمیت است. یک استراتژی بازاریابی که بهبود مستمر محصولات را با توجه به نیاز‌های مشتریان انجام می‌دهد، تا حدود زیادی منجر به کاهش هزینه‌ها می‌شود. در واقع یک مارکتینگ پلن، تحقیقات بازار، توضیح محصول، استراتژی فروش، روابط عمومی و پشتیبانی مشتری را حمایت می‌کند. به طور کلی به کارگیری تمام استراتژی‌های بازاریابی منجر به کاهش هزینه‌ها در یک کسب و کار و افزایش فروش خواهد شد.

 

ارزیابی موفقیت

کسب و کار‌های کوچک نیز می‌توانند از تحقیقات بازار برای ارزیابی موفقیت خود استفاده کنند. شرکت‌های محصولات مصرفی اغلب تحقیقاتی را انجام می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که مشتریان از محصولات آن‌ها راضی هستند یا خیر. به طور مشابه، یک صاحب کسب و کار ممکن است بخواهد بداند که مشتریان در یک گروه هدف خاص چقدر محصولات او را دوست دارند. از این رو، نظرسنجی‌ها در میان مشتریان هدف انجام می‌شود تا سطح رضایت آن‌ها از محصول تعیین شود. صاحبان مشاغل اغلب از تحقیقات برای ارزیابی و رتبه‌بندی ویژگی‌های خاص یک محصول یا یک خدمات استفاده می‌کنند. این موضوع با موفق بودن یا موفق نبودن آن‌ها، ارتباط مستقیم خواهد داشت.

 

کاهش هزینه تبلیغات

یکی از مواردی که هزینه‌های کسب و کار را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد، تبلیغات است. اغلب کسب و کار‌ها برای شناساندن محصولات و خدمات خود به دیگران، از تبلیغات بروشوری یا تلویزیونی استفاده می‌کنند. برنامه بازاریابی می‌تواند این امکان را در اختیار کسب و کار‌ها قرار دهد که نه تنها بر روی مشتریان هدف، بلکه در سطح وسیع‌تری تبلیغات خود را انجام دهند. با تمرکز بر روی مشتریان هدف و جلب رضایت آن‌ها، هزینه‌ها در سایر بخش‌های تبلیغاتی کاهش پیدا می‌کند. قطعاً بازاریابی به صورت تبلیغ تلویزیونی یا بروشوری می‌توانند هزینه‌های شرکت را به طور قابل توجهی افزایش دهند، اما امروزه استفاده از اینترنت موجب شده است تا بازاریابی به سمت و سوی یک فضای جدیدتر برود. شبکه‌های اجتماعی که امروزه بسیاری از افراد با آن سر و کار دارند، می‌توانند یکی از بستر‌های مناسب برای تبلیغات کسب و کار شما باشند. در واقع بازاریابی اینترنتی به شما کمک می‌کند علاوه بر کاهش هزینه سازمان خود در بخش تبلیغات، بتوانید به راحتی به مشتریان هدف خود دست پیدا کرده و فروش بالا را تجربه کنید.

 

بررسی رقبا

بررسی رقبا یکی از مهمترین فاکتور‌ها برای کاهش هزینه سازمان است. در تحقیقات بازار می‌توانید با بررسی عملکرد رقبا و شناسایی موفقیت‌های آن‌ها، در مسیری مشابه قدم بردارید و دیگر آزمون و خطا‌ها را تکرار نکنید، بدین ترتیب در وقت و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده‌اید. در واقع با بررسی شکست‌ها و موفقیت‌های آن‌ها می‌توانید در زمان کوتاه، به نتایج قابل قبولی دست پیدا کنید. هم تحقیقات اولیه و هم تحقیقات ثانویه می‌توانند به عنوان یک بیمه نامه در برابر خطر‌های آشکار در مسیر پیش روی شما باشند. همراه کردن این موضوع با برخی تحقیقات کیفی برای کاوش عمیق‌تر می‌تواند فرصت‌های از دست رفته را بازگرداند. با کشف نقاط قوت و ضعف خود و رقیب، جلوتر از دیگران حرکت کنید.

 

سخن پایانی

بازاریابی علاقمند کردن مردم به محصولات و خدمات کسب وکار شما است. در واقع این فرآیند از طریق تحقیقات بازار، تجزیه، تحلیل و بررسی علایق و سلیقه‌های مشتری‌ها صورت می‌گیرد. بازاریابی تنها به معرفی محصول یک کسب و کار نمی‌پردازد، بلکه توسعه محصول، روش‌های توزیع، روش‌های فروش و تبلیغ محصول، از دیگر اهداف بازاریابی هستند که هر یک از این موارد یک تلاش استراتژیک برای کاهش هزینه‌ها و بهبود کسب و کار به شمار می‌آیند.

 

دانلود مقاله

ارتباط با مشاوران اک تک

 


بیشتر بخوانید: کاربرد هوش تجاری در صنایع مختلف


 

 

 

مقالات مرتبط

مشاوره توسعه کسب و کار
وبینار

وبینار خدمات مشاوره توسعه کسب و کار

در شرایط رقابتی عصر حاضر که زمان بعنوان مسأله ی حیاتی مطرح می باشد، مشاوره توسعه کسب و کار با واکاوی تمامی فرایندهای سازمانی، مشاهده‌ی

داشبورد مدیریتی
هوش تجاری

داشبورد مدیریتی چیست؟

داشبورد مدیریتی چیست؟ داشبورد مدیریتی یا داشبورد استراتژیک، وظیفه‌ی ارائه‌ی اطلاعات ضروری گرافیکی را به مدیران اجرایی برعهده دارد که با مشکل محدودیت زمانی مواجه